Seria jedyna w swoim rodzaju

Seria jedyna w swoim rodzaju

Seria jedyna w swoim rodzaju

Mroczna materie” autorstwa Philipa Pullmana podbiły czytelniczy świat już w początkowym okresie od wydania pierwszej powieści. Składająca się z trzech tomów uważana jest, obok Harry’ego Pottera, za jedną z najważniejszych młodzieżowych serii wszech czasów. Dwukrotnie ekranizowana, z każdym rokiem zyskuje coraz większą popularność. Nie czekaj i zagłęb się w ten niesamowity świat.

Tak podobny do naszego

Osierocona Lyra Belacqua jest mieszkanką świata z pozoru identycznego jak nasz. Jednakże rozwój nauki, jak i technologii jest proporcjonalny do magii, która odgrywa niebagatelną rolę w równoległej rzeczywistości. Dziewczynka opuszcza oksfordzkie Kolegium Jordana, w którym mieszka, i wyrusza na poszukiwania swojego zaginionego przyjaciela. Trafia po drodze na niebezpieczne i mroczne tajemnice, intrygi oraz zagrożenia. Zmierza do miejsc, których nigdy nie spodziewała się zobaczyć: od mroźnej Arktyki po odległe i nieznane inne światy. Szybko okazuje się, że rola, jaką przyjdzie jej odegrać razem z Willem Parry jest znacznie większa, niż ktokolwiek mógł przypuszczać. Lyra na swojej drodze spotka nowych przyjaciół, sprzymierzeńców, ale również śmiertelnych wrogów i mrożące krew w żyłach istoty. Czy minie okres straszliwych wojen? Czym tak naprawdę jest pewien potężny i przerażający przedmiot? Jak potoczą się losy Lyry? – “Mroczne materie” odpowiedzą na wszystkie te pytania…

Książki po raz pierwszy zostały zekranizowane już w 2007 roku. Film pt. “Złoty Kompas” zyskał gwiazdorską obsadę w osobach: Nicole Kidman, Daniela Craiga oraz Evy Green. W rolę Lyry Belacqua wcieliłą się Dakota Blue Richards. Rok 2019 przyniósł kolejną ekranizację, tym razem w postaci serialu produkcji HBO pt. “Mroczne materie”. Już w pierwszych dniach superprodukcja zebrała pozytywne recenzje wśród fanów serii. Główną rolę zagrała znana z filmu “Logan: Wolverine” Dafne Keen. Na ekranie można podziwiać również Jamesa McAvoya.

O autorze

Philip Pullman (ur. 19 października 1946 roku) – brytyjski pisarz uznawany za jednego z największych twórców literatury dla dzieci i młodzieży. Nauczyciel i wykładowca literatury angielskiej. Jest autorem ponad 30 książek przetłumaczonych na wiele języków. Ich sprzedaż liczona jest w milionach egzemplarzy, a obecność autora na liście bestsellerów “New York Timesa” nikogo nie powinna dziwić. Największą sławę zawdzięcza cyklowi “Mroczne materie” oraz “Sally Lockhart” (dotychczas jeszcze niewydanej w Polsce).

Książki składające się na cykl “Mroczne materie”:

  • “Zorza polarna”;
  • “Delikatny nóż”;
  • “Bursztynowa luneta”.
Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com